Cieśń nadgarstka | drętwienie rąk i ból – przyczyny i ćwiczenia.

Cieśń nadgarstka jest najczęstszym zaburzeniem ucisku nerwu kończyny górnej (3%kobiet i 2%mężczyzn). Ze względu na objawy bywa mylona m.in. z radikulopatią szyjną (ucisk na korzenie nerwowe) i uciskiem splotu ramiennego, o którym pisałem tu.

Do ucisku nerwu pośrodkowego może dochodzić na wysokości przedramienia w szparze między głowami mięśnia nawrotnego obłego, pod rozcięgnem mięśnia dwugłowego ramienia, pomiędzy warstwami mięśni zginających nadgarstek i palce (między mięśniem zginaczem powierzchownym a głębokim palców), przez kanał nadgarstka gdzie dzieli się na nerwy dłoniowe, uwalniając gałęzie motoryczne i skórne.

Kanał nadgarstka

jest kostno-włóknistym przejściem utworzonym przez kości nadgarstka od strony boczno-tylnej, od strony przedniej/dłoniowej ograniczone przez troczek zginaczy i więzadło poprzeczne nadgarstka. Przebiega w nim 9 ścięgien: przyśrodkowo pochewka maziowa z 8 ścięgnami mięśni zginaczy palców (powierzchownych i głębokich), bocznie pochewka promieniowa ścięgna mięśnia zginacza długiego kciuka i nerw pośrodkowy.

Jak widać na zdjęciu, każda patologiczna zmiana jak chociażby zapalenie pochewek ścięgnistych, tendinopatie ścięgien, uszkodzenia więzadeł, obrzęki, po braki zakresów ruchomości mogą wpływać na ucisk nerwu pośrodkowego na różnych wysokościach przedramienia i w kanale nadgarstka. Do charakterystycznych objawów możemy zaliczyć drętwienie i mrowienie palców 1-3 i połowy 4 (pierwszym palcem jest kciuk), tępy ból, zanik mięśni kłębu (odwodziciel krótki kciuka, zginacz krótki kciuka, przeciwstawiacz kciuka) i / lub środkowych ręki (mięśnie międzykostne) oraz zmniejszenie siły chwytu.

Może także dochodzić do ucisku między mięśniami lub ich głowami i tak dla przykładu przy ,,zespole mięśnia nawrotnego obłego” objawy są podobne, ale mogą nasilać się przy obciążonej pronacji ze zgięciem łokcia – ruch jak przy podciąganiu nachwytem. Dodatkowo mogą wystąpić parestezje części przedniej przedramienia i zmniejszenie siły zginaczy nadgarstka i palców.

Jednym z testów umożliwiających sprawdzenie problemu jakim jest cieśń nadgarstka, będzie test Phalena. Jest to test o słabym znaczeniu klinicznym – dużo testów ma słabe kliniczne znaczenie. Co nie znaczy, że nie są one przydatne. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nie są one idealne, posiadają ograniczenia i uzupełniać je innymi testami, aby móc wysunąć jak najtrafniejszą diagnozę.

Zestaw ćwiczeń pomocnych przy drętwieniu rąk spowodowanych syndromem cieśni nadgarstka lub zespołem mięśnia nawrotnego obłego.

Bibliografia

  • Wainner, R. S., Fritz, J. M., Irrgang, J. J., Delitto, A., Allison, S., & Boninger, M. L. (2005). Development of a clinical prediction rule for the diagnosis of carpal tunnel syndrome. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 86(4), 609–618. doi:10.1016/j.apmr.2004.11.008 
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Median_nerve
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Carpal_tunnel
  • Brüske, J., Bednarski, M., Grzekelec, H., Zyluk, A.(2002). The Usefulness of the Phalen Test and the Hoffmann-Tinel Sign in the Diagnosis of Carpal Tunnel Syndrome, 68(2):141-5.

Zdjęcia umieszczone na blogu ze stron podanych pod zdjęciami na podstawie licencji CC BY-SA https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/fbclid=IwAR0Iy_gUIJnwhhKomkfkbM0JyYbQcz99xYvYewklY_XC16qM4D9bnnc36g4

Jedna myśl w temacie “Cieśń nadgarstka | drętwienie rąk i ból – przyczyny i ćwiczenia.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *