Ból kolana może być spowodowany przez wiele czynników. W dzisiejszym wpisie przyjrzę się kolanu koślawiącemu się/zapadającemu przyśrodkowo w ruchu przy powtarzalnych czynnościach jak chód, bieg czy przysiad. Przedstawię Ci potencjalne przyczyny i możliwości pracy nad nimi. W dodatkowym pliku przedstawię ćwiczenia, które pomogą Ci zwiększyć kontrolę i stabilność w skrajnych zakresach, stanowiąc świetną profilaktykę kolana w niekontrolowanych sytuacjach.

Czym jest kolano koślawe jako wada postawy i czemu tu się nimi nie zajmę?

Ponieważ jest to trwała wada kończyny dolnej gdzie oś podudzia, jest odchylona względem osi uda na zewnątrz, a korekcja zależy od stopnia i wieku pacjenta (nogi w kształcie X).
Dlaczego kolano zapadające w trakcie ruchu jest problemem?
Ponieważ może prowadzić do zmian przeciążeniowych i zwiększać prawdopodobieństwo niektórych urazów. W ten sposób może powodować ból kolana zarówno przyśrodkowo, jak i bocznie zespół pasma biodrowo-piszczelowego. W skrajnych przypadkach może dochodzić do uszkodzeń więzadeł np. krzyżowego przedniego i pobocznego piszczelowego (oraz pozostałych elementów kolana jak np. łąkotek). Dodatkowo m.in. może prowadzić do bólów stopy, biodra-konflikt udowo panewkowy i wyżej idących kompensacji np. na kręgosłup.

Kiedy zwykle występuje koślawość stawu kolanowego?
Podczas aktywność, w których pionowe siły (głównie grawitacja) wymagają ekscentrycznego działania prostowników stawu biodrowego.
Grawitacja działająca na ciało wpływa na duże momenty przywiedzenia i rotacji wewnętrznej w biodrach, podczas gdy biodro ustawia się do zgięcia. Dlatego muszą absorbować i odwracać moment siły zginania w płaszczyźnie strzałkowej stabilizując kość udową w płaszczyźnie czołowej i horyzontalnej.
Jeżeli jesteś ciekawy ćwiczeń zwiększających kontrolę i stabilność kolana w trakcie ustawiania się go do koślawości, zapobiegając lub rehabilitując urazy, KLIKNIJ W ZDJĘCIE, a wyśle Ci je na maila.
Przyczyn takiego ustawienia może być co najmniej kilka
- Brak świadomości tego, jak powinno być ustawione kolano-mniej więcej rzepka w linii z 2 palcem stopy, w trakcie ruchów zgięcia kolano w ,,linii palców’’
- Niewydolność mięśni stabilizujących miednice
- Nadmiernie skrócone rotatory wewnętrzne biodra i przywodziciele kości udowej – główne przedstawione na filmie
- Nadmierna rotacja zewnętrzna piszczeli
- Ograniczone zgięcie grzbietowe
- Niestabilność stopy w ruchu
Dlaczego kobiety mogą mieć z tym większy problem?
Z uwagi na proporcjonalnie szersze biodra, z czym wiążą się zwiększone kąty Q , mniejszą siłę bioder i złe nawyki ruchowe. Np. młode dziewczynki, jak i kobiety jeżdżące na rowerze z kolanami do wewnątrz. Jaki widzimy po powyższym przykładzie m.in. anatomia kończyny dolnej i jej obręczy (długość i kształt kości) oraz histologia (zaburzenia tk. łącznej-hipermobilność, oraz powiązane z nim zaburzone czucie proprioreceptywne) odgrywają istotną rolę w predysponowaniu do koślawienia się kolan.

Mega ciekawe! A masz coś o dyskopatii?